Средната цена на бензина у нас опря най-високото си ниво
Средната цена на бензина на дребно у нас достигна най-високото си ниво от началото на конфликта в Близкия изток, като към 15 май се повиши с 1 цент спрямо предходния ден до 1,51 евро за литър.
Това сочат най-новите данни на Националната агенция за приходите (НАП).
На 28 февруари 2026 г., когато започна американско-израелският конфликт срещу Иран, бензин А95 се търгуваше по 1,23 евро за литър на дребно. За периода 28 февруари – 15 май средната цена на бензин А95 по българските бензиностанции регистрира увеличение с 22,8%, сочи справка на БТА в база данните на НАП.
Средната цена на дизеловото гориво у нас към 15 май е 1,72 евро за литър, ниво, до което спадна през предходния ден.
НАП определя средните цени на горивата на дребно в България на база информацията от получените през денонощието или месеца фискални бонове, издадени при продажбите на горива на крайните потребители. Определянето на средната цена е във връзка с Програмата за компенсиране на физически лица за увеличените цени на горива след избухване на конфликта в Близкия изток, приета от бившия служебен кабинет с премиер Андрей Гюров.
Служебният кабинет активира мярката в подкрепа на най-нуждаещите се физически лица в края на март тази година.
Източник: Offnews