Честен като българин?

В навечерието на поредния мониторингов доклад на ЕС България изглежда не просто като двойкаджия, а като ученик, който може да бъде изхвърлен от училище заради системно нарушаване на правилата. Това поражда два тежки проблема. Първият е че се уврежда тежко имиджа на страната ни и изглеждаме все повече като „допуснати по грешка” в ЕС. Вторият проблем, е че националният образ се пренася върху отделния български гражданин и той започва да бъде възприеман като втора категория европеец.
В тази ситуация подходът на управляващите към избухващите като мини проблеми е меко казано циничен. Ето един пример от последните дни. По повод доклада на KPMG за нарушенията във фонд „Републиканска пътна инфраструктура”, министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов заяви, че той е писан по публикации в медиите и затова констатациите му не могат да се използват за вземане на административни решения.
Според правителството виновни са медиите
Това уважаеми колеги журналисти означава, че г-н Гагаузов не зачита вашата работа и казва, че вие пишете неверни неща. Освен, че ви обвинява в лъжа, той ясно казва, че медиите не са важни и техните разработки нямат стойност. А всъщност е точно обратното. Те са може би най-важната институция във всяко демократично общество. Защото защитават обществения интерес, като казват на хората какви ги вършат политиците. Защото как обществото би могло да разбере, какво пише в доклада на KPMG като БСП и партньорите й са го засекретили в парламента.
Освен медиите Гагаузов обвинява в некомпетентност и одиторската компания KPMG, защото тя „преписвала” от тях. Колежката му по партийна линия Илиана Йотова отива дори по-далеч. Тя не била съгласна правителството да плаща за одит, който бил преписан от медиите. Ами и аз не съм съгласен Европейската комисия да обвинява България в кражби, докато е очевидно, че краде не България, а тройната коалиция начело с БСП. Последното не го казвам аз, а директорът на Европейската служба за борба с измамите г-н Брюнер в писмо до вицепремиера Меглена Плугчиева. Според него България е ощетила ЕС с над 32 милиона евро.
За Гагаузов и Йотова виновни са обаче медиите. Защото не пишат, че министрите на БСП са бели и добри. Истината е, че и българските медии прекалено дълго търпяха арогантното поведение на настоящото правителство. Както казва поговорката „ненаказано добро няма”. И затова те днес са виновни, че министрите на БСП не могат да измислят как парите ЕС да стигнат до българските фирми и неправителствени организации без корупционни схеми.
Неспособността на едно общество и на едно правителство да усвояват пари според правилата е изключително голям проблем. Той показва, че България е страна, в която няма административна култура, а хората в институциите не могат да спазват елементарни правила.
Имаме проблем с правовата държава
В политическа практика на последните 18 години видяхме почти всичко. Имахме политици, които искаха да съдят Русия, а после такива, които скандираха срещу НАТО. Всяко правителство имаше проблеми – или със изтока или със запада, с икономиката или с инфлацията, с безработицата или пък с корупцията. И тези проблеми почти винаги бяха светогледно, икономически или идеологически аргументирани. Днешното правителство няма идеологически или светогледни проблеми. То е първото, което има проблеми с правилата. Според ЕС то не може да ги спазва.
Това прави правителството на тройната коалиция първото, което има проблем с правовия ред. Предишните правителства имаха сериозни проблеми с корупцията. Днешното има проблем с правовата държава и той не е вътрешен, а международен.
Защото едно е да лъжеш вътре в България, че спазваш правилата, че не създаваш или не участваш в корупция. Когато нашата прокуратура не обвинява нашите си крадци и когато нашият съд не ги осъжда, това е наш проблем. Когато обаче нашата държава краде парите на Европейския съюз тогава имаме ужасно тежък международен проблем. Наивно е да се мисли, че той няма да донесе тежки последици за страната ни. Такива за съжаление ще има и от тях ще пострадат всички, включително и днешните управляващите когато отново станат обикновени граждани, което е въпрос само на време.
Днес българското правителство дори аргументи да каже на ЕС, че българските измами и нарушения ще бъдат наказани от съда като във всяка друга страна в ЕС. Защото Европа няма доверие в съдебната ни система.
Това е политическо безсилие, което унизява националното ни достойнство и казва на останалите 26 държави от ЕС, че са направили грешка, когато са приели страната ни в съюза си. В Европа днес разбират все повече, че в България неспазването на поети ангажименти е норма. Те виждат ясно, че ние сме единствената страна в ЕС, която ясно не може да спазва правилата.
Последствия от това разбира се ще има. Подобни на тези за нелегалния имигрант, който се промъква незаконно в ЕС, а после живурка в някое гето при унизителни условия, докато го хванат и изгонят. Тъжното обаче, е че ние не се промъкнахме в Европа. Ние излъгахме, че сме политически възпитана и цивилизована нация. И затова ни пуснаха вътре. И сега като всеки излъгал ще си носим последствията. Защото за разлика от България, в другите европейски страни има обществено мнение. И ако то реши, че ние увреждаме интересите му ще намери начин да се защити. Както го направи с Австрия в случая с Хайдер.
Накрая стигам до въпроса „Как изглежда българинът в Европа?”. Виждал съм медиите да публикуват шеговити портрети на европейския гражданин. Той обикновено носи по-едно качество от всяка нация в ЕС – „говори тихо” като италианец, „щедър е” като грък и „има чувство за хумор” като германец. Като гледам как върви съвсем скоро ще се добави „честен като българин”?
Коментарите са затворени.