четвъртък, април 23, 2026

И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов подаде оставка

Ситуацията ескалира до крайност, след като бившият вътрешен министър и бъдещ депутат Иван Демерджиев отправи ултиматум към обвинител номер едно и Прокурорската колегия да подаде оставка

Изпълняващият функциите главен прокурор на България Борислав Сарафов съобщи, че подава оставка, научи NOVA. Той е внесъл писмо днес в прокурорската колегия на ВСС, с което оттегля съгласието си да изпълнява функциите главен прокурор.

„Уважаеми членове на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, считано от днес – 22.04.2026 г. оттеглям съгласието си да изпълнявам функциите на главен прокурор на Република България“, гласи писмото на Сарафов.

В центъра на напрежението в съдебната власт в последните години е именно фигурата на Сарафов, чиято легитимност беше подложена на остра атака от новите политически реалности след изборите.

Ситуацията ескалира до крайност, след като бившият вътрешен министър и бъдещ депутат Иван Демерджиев отправи ултиматум към обвинител номер едно и Прокурорската колегия да подаде оставка.

За същото призова и служебният министър на правосъдието Андрей Янкулов.

Източник: Fakti.bg

Подобни публикации

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече