Съветите на кардиолога проф. Иво Петров за здравето ни в горещините
Температури от 35-36 градуса не са драматични и нашите организми са свикнали с тях. Това каза кардиологът проф. Иво Петров в предаването „Събуди се“ по Нова телевизия.
България се намира в климатичен пояс с четири сезона и организмите ни са адаптирани до голяма степен към температурните промени, обясни той.
Съветите му са през лятото да се не се излагаме на слънце в най-горещите часове. Много важна е и хидратацията.
Предсърдното мъждене е най-често срещаната аритмия. Около 30% от хората на Земята имат в даден момент от живота си предсърдно мъждене. „Това е неинфекциозна пандемия, характерна за напредналата възраст. Много е важно да бъде разпозната навреме, да се лекува правилно и по възможност да бъдат предпазени пациентите от следващи рецидиви. Консултацията с кардиолог е абсолютно задължителна, за да бъдат нещата под контрол“, заяви специалистът.
Един от симптомите е сърцебиене. „Интервалите на сърдечната дейност стават разнопосочни – къс-дълъг, дълъг-къс“, обясни кардиологът.
Най-честата причина за аритмията е артериалната хипертония. „В късните фази на артериалната хипертония идва абсолютната аритмия. Абсолютната аритмия е неблагоприятна както за дейността на сърцето като орган, така и за всички останали органи. Когато имаме абсолютна аритмия, сърцето не може да изтласква достатъчно количество кръв за единица време и всички органи започват да страдат. Вторият момент е, че хората, които вече имат сърдечно нарушение – било то на клапите или на артериите на сърцето – когато върху това се добави и аритмията, тогава нещата рязко се влошават и много пациенти бързо изпадат в сърдечна недостатъчност. Това е още един мотив да направят навреме консултация с кардиолог“, каза проф. Петров и допълни, че тази аритмия се лекува.
Модерният заседнал начин на живот е един от ключовите рискови фактори за развитие на артериалната хипертония и ключов фактор за затлъстяване, метаболитен синдром, захарен диабет. „Хората, които имат такъв начин на живот, е добре да го променят, да имат активност през деня, да ходим поне половин час на ден. един от най-сигурните начини за намаляване на кръвното налягане е движението. То разширява съдовете, това намалява сърдечното съкращение и от там артериалното налягане се нормализира“, обясни проф. Петров.
Нова телевизия, „Събуди се“
Източник: Cross.bg