петък, април 19, 2024

6 начина да предпазим децата си от злополуки у дома

Как децата опознават света? Като искат да пипнат всичко интересно, да го опитат, да го разгадаят, да го разглобят.

А вкъщи има безброй интересни шкафчета, чекмеджета, кутийки, контакти, домакински уреди… И тогава стават големите беди. Ежедневно в спешните центрове постъпват натровени, обгорени, с тежки наранявания деца при битови инциденти.

И всичко това е предотвратимо, ако се вземат предпазни мерки.

1. Дръжте заключени и на недостъпно място лекарствата. 80% от натравянията при деца са от лекарства. Много от сиропите за деца са сладки и с плодов вкус, с цветни атрактивни опаковки. Децата ги приемат като приятна сладичка напитка и оставени баз надзор могат да се натровят приемайки високи дози.

Използвайте лекарства в опаковки, които трудно се отварят от деца. Не приемайте лекарства пред децата си, те имитират възрастните и с удоволствие приемат от хапчетата на баба например. Понякога ги приемат и като бонбони, особено ако са в ярки цветове. Затова никога не казвайте „Хайде сега да вземем тези бонбонки“ когато давате таблетки на детето. 

Ежедневно почиствайте пода с прахосмукачка, децата пълзят и може да намерят изпусната таблетка под дивана например. Опасни са и препаратите за гаргара и водата за уста, ако бъдат погълнати.

2. Препаратите за почистване трябва да се държат далеч от детското любопитство и под ключ. Освен, че са отровни, те предизвикват и жестоки изгаряния по хранопровода и стомаха, когато биват погълнати. При вдишване на техните изпарения някои деца правят алергични пристъпи. Кожните раздразнения също са чести, но на фона на другите последствия те са малкият проблем.

Не поставяйте химични препарати в бутилки от други напитки, от вода и безалкохолни например, децата се заблуждават и ги пият. Опасни са и таблетките за съдомиялни, затова добре почиствайте отделенията на машината, където се поставят. Остатъците ще бъдат намерени от малките любопитковци и могат да бъдат погълнати. Те съдържат опасни и агресивни алкални соли с разяждащ ефект.

3. Обезопасете контактите. Няма по-интересно нещо от това да се бръкне в „дупчиците“ на стената, а когато това стане с метален предмет е фатално. Много изгаряния има и от украсите за елха и други с оголени кабели.

4. Изгарянията с вряла вода и други горещи течности са изключително тежки и болезнени. Не допускайте децата около печката и горещите течности, дръжте дръжките на тиганите и тенджерите когато са на печката към стената, ползвайте далечните котлони, за да не ги стигат детските ръчички. Внимавайте и с горещите отоплителни уреди, радиатори и печки тип „духалки“.

5. Дръжте малките далеч от електронните цигари. Децата имитират възрастните и могат да погълнат никотина от тях, а той е много токсичен когато се приеме през устата.

6. Уверете се, че децата имат труден достъп до прозорците и парапетите на терасите. Стол или ракла до прозореца са предизвикателство за малките да надникнат какво става навън. Проветрявайте като оставяте прозореца в положение „ножица“.

Източник: Edna.bg

Подобни публикации

Коментарите са затворени.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече